Narcos

Autor: Peter Šafránek | 15.10.2015 o 23:26 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  244x

V dnešnej dobe snáď nikoho neprekvapí fakt, že žáner televíznych seriálov už nie je len doménou vysielania televíznych staníc

 ale vo veľkej miere sa dostáva k divákom prostredníctvom špecializovaných platených internetových kanálov, ktoré majú dostatok prostriedkov na pôvodnú produkciu filmov a seriálov. Jedným z takýchto, dnes už zavedených a divácky obľúbených internetových "televízií", je aj spoločnosť Netflix, ktorá pôvodne začínala koncom 90. rokov požičiavať filmové dvd a blueray nosiče formou internetovej objednávky a následného doručenia poštovou službou priamo k objednávateľovi. Postupným rozvojom možností internetovej siete Netflix spustil vlastnú finačne aj divácky atraktívnejšiu službu. Pre svojich zákazníkov sprístupnil online videopožičovňu s  veľkým množstvom titulov, ktoré si zákazník vie za stanovený poplatok prehrať na svojom zariadení s prístupom k internetu. Ďalším krokom spoločnosti bola potom vlastná produkcia pôvodných programov, prístupných online výlučne pre divákov Netflixu. Koncept kvalitných nákladných seriálov, prezentovaných napríklad káblovou televíziou HBO v projektoch ako Game of thrones či True detective, oslovil aj spoločnosť Netflix, ktorá prišla v roku 2013 s titulom Orange is the new black, ale predovšetkým kritikou aj divákmi oceňovaným House of cards z prostredia vysokej politiky za účasti režiséra Davida Finchera s hereckým koncertom Kevina Spaceyho ako bezohľadného politika Franka Underwooda.                                              

Najnovším prírastkom a skutočnou udalosťou v žánri televíznych seriálov je aj tohtoročná séria Narcos.  Oceňovaný brazílsky režisér José Padilha (Tropa de Elite) prichádza s akčnou drámou situovanou do Kolumbie 80. rokov, do časov najvačšieho rozmachu ilegálneho pašovania kokaínu do USA. Ústredným motívom je vzostup a pád drogových kartelov z Medellinu a Cali, ktoré vo svojich najlepších časoch pašovali do Spojených štátov až 18 ton kokaínu mesačne. Hlavnou postavou a hlavou medellínskeho kartelu bol Pablo Emilio Escobar Gaviria, v seriáli vynikajúco stvárnený brazílskym hercom Wagnerom Mourom, ktorý sa od relatívne bezvýznamného priekupníka prepracuje až na snáď najznámejšie drogového "baróna" a svojou ilegálnou činnosťou zatrasie samotnými základmi kolumbíjskeho štátu. V seriáli sledujeme dve dejové línie, jednak budovanie Escobarovho drogového impéria a na druhej strane zase spočiatku marný boj s jeho narastajúcou mocou z pohľadu kolumbíjskych štátnych orgánov, a najmä dvoch agentov amerického úradu pre boj s narkotikami DEA (Boyd Holbrook a Pedro Pascal).  K celkovej autenticite prispieva fakt, že celá Escobarova línia je v originálnom španielskom znení, a naopak komunikácia agentov a samozrejme rozprávača je v anglickom jazyku. Tvorcom sa výborne podarilo zachytiť dobovú atmosféru, vkusne a najmä funkčne je dej popretkávaný originálnymi dobovými zábermi, ktoré nepôsobia rušivo, ale komplexne dopĺňajú dej. Práve tento element a v neposlednom rade aj reálny historický námet  posúva charakterovo sériu až k docudrame.  Uveriteľnosti určite napomohol aj kvalitný kasting, kde sú jednotlivé hlavné, ale aj vedľajšie postavy výborne obsadené. Nad všetkými ale určite vyčnieva Wagner Moura, ktorý sa dokonale vtelil do postavy dona Pabla, aj keď pred začiatkom natáčania ako rodený Brazílčan vôbec nehovoril španielsky! Wagnera si pre rolu osobne vybral režisér José Padilha najmä vďaka spoločnej spolupráci na oboch dieloch brazílskej akčnej série Tropa de Elite. 

Padilha, rodák z Rio de Janeira, debutoval v Brazílii medzinárodnými cenami ovenčeným dokumentárnym snímkom Ônibus 174 a  po celosvetovom úspechu "Elitného komanda" tak trochu sklamal  svojím prvým filmom v holywoodskych štúdiách, remakom Robocop (2014).  Už dnes je však možné tvrdiť, že sériou Narcos sa plne rehabilitoval u svojich divákov, keďže reálne dramatizácie skutočných udalostí z prostredia násilných drogových gangov spolu s aktraktívnou vizuálnou časťou a svižným tempom rozprávania je poloha, v ktorej sa Padilha ukazuje v najlepšom svetle. Jednotlivé časti série sa dejovo do veľkej miery chronologicky opierajú o reálne udalosti, rovnako aj vystupujúce charakterové postavy majú náprotivok v skutočných žijúcich ľuďoch, čo je vidieť už na úvodnej znelke, v ktorej sú titulky poprestrihané s dobovými dokumentárnymi zábermi. Túto skutočnosť som mal tiež možnosť posúdiť na základe vzhliadnutia viacerých dokumentárnych filmov s problematikou medellinskeho kartelu a života Pabla Escobara. Práve vo svetle historických skutočností je priam neuveriteľné akým spôsobom "don Pablo" zasiahol do fungovania kolumbíjskej spoločnosti a štátu. Na jednej strane snáď dodnes adorovaný a milovaný v chudobných štvrtiach Medellinu vďaka finančnej podpore chudobných, stavbe škôl a nemocníc. Sám pochádzajúci zo skromných pomerov snažil sa v polovici 80. rokov o politickú kariéru a dokonca bol aj zvolený do kolumbíjskeho kongresu! Krátko po definitívnom krachu politických ambícií a čoraz vačšom tlaku štátnych orgánov, podporovaných do značnej miery aj Spojenými štátmi, ktoré sa snažili o extradíciu, teda vydanie k trestnému stíhaniu a odsúdeniu do USA, Escobar stupňoval svoj tlak voči kolumbíjskej vláde skrz korumpovanie, vydieranie, únosy a vraždy, čo vyvrcholilo úspešným atentátom na favorita prezidentských volieb Luisa Carlosa Galána, ktorého politickým programom bol práve boj proti "Narcotraficantes". Koncom 80. rokov vyhlásil Escobar "totálnu vojnu" kolumbíjskym úradom, kedy jeho teroristické útoky pripravili o život stovky nevinných ľudí a defintívne obrátili verejnú mienku proti "medellínskemu Robinovi Hoodovi". Práve udalostiam sprevádzajúcim postupný pád a nakoniec smrť Pabla Escobara, sa bude venovať ohlásená druhá séria Narcos, v ktorej verím, že tvorcovia potvrdia nastavenú kvalitu a dovedú príbeh do konca. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

V SNS vyčkávajú na Danka a mlčia, viaže ich zákaz zhora

Andrej Danko nezvládol situáciu, SNS na vstup do koalície nemala. Myslí si to jej bývalý člen Rudolf Pučík, ktorý Danka do politiky dostal.

DOMOV

Horúčavy končia, príde ochladenie aj dážď

Meteorologická jeseň sa začína už prvého septembra.


Už ste čítali?